Šių metų rugsėjo 17-19-ą dienomis Kaišiadorių rajone Roko sodyboje vyko Lietuvos Kaimo tinklo LEADER ir bendruomeniškumo skatinimo komiteto posėdis, kurio metu buvo atsiskaitoma už 2011 m. įgyvendintus projektus.
Kelmės krašto partnersytės VVG ten pristatė savo įgyvendintą projektą „Kompiuterinės stebėsenos programos
sukūrimas“ ir klausėsi kitų Kaimo tinklo narių projektų įgyvendinimo patirčių.
Norėtųsi papasakoti keletą įdomiausių įgyvendintų projektų apie projektines keliones į užsienį.
Ukmergės rajono Valų bendruomenės pirmininkė pristatė savo vykdytą projektą per Kaimo tinklą. Projektas buvo
jungtinis, jame dalyvavo 2 bendruomenės.
Projektui buvo skirta 30 tūkstančių litų, išvyko 20 žmonių. Buvo suorganizuota kelionė į Prancūziją. Bendruomenės vyko pas Prancūzijos šeimų federaciją Luaros krašte. Kelionės metu dalyviai apsilankė Ekologiškų daržovių ūkyje, kuriame
sužinojo apie Prancūzijoje vaikiančią AMAP organizaciją, kuri dirba smulkiesiems ūkininkams palaikyti. Šios organizacijos principas yra suvienyti ir apjungti žemdirbius, kurie galėtų lengviau realizuoti savo produktus. Procesas suorganizuotas taip –
Paryžiuje veikianti organizacija sudaro su smulkiaisiais ūkininkais sutartis, kad jie nuolat tiektų sezoninių daržovių krepšelius, kurie paskirstomi tam tikrame centre, sistemoje užsiregistravusiems paryžiečiams. Be kita ko, pasilankė ir Žemės ūkio mokykloje, kurioje mokosi 3600 studentų. Mokymasis yra toks- 3 savaitės teorijos, ir iškart 3 savaitės praktikos, baigusieji iškart jau turi darbo vietas. Praktika yra apmokama, studentams už praktiką skiriamas 420 Eurų mėnesinis
atlygis. Mokslas finansuojamas, 55 proc. apmoka valstybė, likusią dalį įmonės, kuriose praktikuojasi studentai. Ši sena ir garsi žemės ūkio mokykla yra labai populiari, visad yra maždaug 15 norinčiųjų studijuoti į vieną vietą.
Prancūzijos žemės ūkio rūmų nariai yra renkami, renkami jie tik ių ūkininkaujančiųjų asmenų. Jie nėra valdžios atstovai, be to, tapę nariais privalo atsisakyti tam laikotarpiui savo ūkių.
Keletas ekologiškas daržoves auginančių ūkininkų susibūrę į kooperatyvą, atsidarė savo parduotuvę, kurioje dirba dvi
pardavėjos, 80 proc. už parduotas daržoves pasiima tiekėjas, o 20 procentų lieka parduotuvei išlaikyti.
Rietavo rajono Labardžių kaimo bendruomenė organizavo projektą „Stiprinkime draugystę per krašto pažinimą“, kurio metu taip pat vyko į Prancūziją. Šiame projekte apsijungė 5 bendruomenės. Šio projekto dalyvius sužavėjo patirtis, kurios jie pasisėmė šios kelionės metu. Ji buvo supažindinti su vietiniu projektu „Kviečių kelias“ , kuriame dalyvauja augintojai, grūdų perdirbėjai, pynėjai ir šiaudelių, kepėjai ir pardavėjai, sukurtas visas tinklas. Taip pat labai sudomino ekologinis projektas „Biodujų gamyba“ . Ūkininkai iš biodujų gamina elektrą, kuria šildo paršelių fermą, savo namus ir dalį parduoda. Elektros pardavimas Prancūzijoje kaip ir Lietuvoje yra dotuojamas, todėl parduodamos elektros kaina yra gerokai aukštesnė, nei perkamos. Biodujų gamybai įrengtos specialios talpyklos, į kurias verčiamos visokios gamybinės augalinės kilmės atliekos,
daržovės, žolė ir pan. Pūdymas išskiria dujas ir suka generatorių, taip gamindamos elektrą. Aplankytas miestelis visas labai orientuotas į ekologiškumą.
Pastatai statomi iš ypatingai apdirbtos akytos medienos, kuri sugeria triukšmą, baldai darželiuose ir mokyklose taip pat pagaminti iš spec. medienos, ant stalo nukritęs daiktas nesukelia jokio triukšmo. Visur įrengti lauko takeliai yra po stogeliais, kad vaikai bet kokiu sezonu galėtų sportuoti gryname ore.
Štai tiek pastebėjimų apie tai, kokią naudą suteikia išvykos į užsienio šalis, kiek idėjų galima gauti ir jas pritaikyti savame krašte. Gaila, kad šiemet Kaimo tinklas neberėmė gerosios patirties sklaidos kelionių į užsienį, bet Kelmės krašto partnerystės Vietos veiklos grupė vistik laimėjo šiais metais vieną projektą „Bendruomenių ekonominio savarankiškumo skatinimas Kelmės krašto partnersytės VVG teritorijoje“, kuris bus pradėtas įgyvendinti jau artimiausiu metu.